Election Results Logo

Gilmer Primary Election Result

County Results

Sheriff – Corey “Corey Dale” Fluharty (F)
County Clerk – Vacant
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and Tommy Markland (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Vacant (F&N)

County Commission (3) – Ryan Blake (F), Vacant  and Vacant (P)
House of Delegates – Jerry Dolan (F), Kason Westfall (N), Evan “Big EV” Garrett (N), Jakob Gardill (N), Jacob Paugh (N), and Zach Hill (N)
State Senate (2) -Issac Wilfong (F), Chris “ChrisCrossed” Thomas (F), Cole Crumm (N), Mason Shockley (N)

City Results

Mayor – Corey “Corey Dale” Fluharty (F) and Karl Scheib (N)
City Council (3) – Mark Horn (F), Alexander Schriner (F), Mason Shockley (N), Joseph “Tyler” Catlett (N), Zach Hill (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Vacant, Vacant, Vacant
Circuit Judge – Joseph “Tyler” Catlett
Magistrate – Sean Smith

Election Results Logo

Calhoun Primary Election Result

County Results

Sheriff – Corey “Corey Dale” Fluharty (F)
County Clerk – Vacant
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and Tommy Markland (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Vacant (F&N)

County Commission (3) – Ryan Blake (F), Vacant  and Vacant (P)
House of Delegates – Jerry Dolan (F), Kason Westfall (N), Evan “Big EV” Garrett (N), Jakob Gardill (N), Jacob Paugh (N), and Zach Hill (N)
State Senate (2) -Issac Wilfong (F), Chris “ChrisCrossed” Thomas (F), Cole Crumm (N), Mason Shockley (N)

City Results

Mayor – Corey “Corey Dale” Fluharty (F) and Karl Scheib (N)
City Council (3) – Mark Horn (F), Alexander Schriner (F), Mason Shockley (N), Joseph “Tyler” Catlett (N), Zach Hill (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Vacant, Vacant, Vacant
Circuit Judge – Joseph “Tyler” Catlett
Magistrate – Sean Smith

Election Results Logo

2018 ALMBS Primary Election Results

FEDERALIST

GOVERNOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

JACOB (CHOPS) PENNELL  .  .  .  .  .  .
40
21.62

SECRETARY OF STATE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ANDREW (THE TREE) LAKE .  .  .  .  .  .
35
19.02

AUDITOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

DAVE SAHIL .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
49
26.49

TREASURER

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

RANDOLPH (STAND OFF) WYATT III  .  .  .
27
14.59

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

(ROLLING) POLING .  .  .  .  .  .
53
28.65

ATTORNEY GENERAL

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

JOHN (GENERAL FRO) ALOI.  .  .  .
98
53.55

 

NATIONALIST

GOVERNOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

CONNOR WICKLINE  .  .  .  .  .  .  .  .
63
36.21

SECRETARY OF STATE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ZACH HILL  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
37
21.26

AUDITOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ADAM COX.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
55
31.61

TREASURER

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

NATHAN (THE MATHEMATICIAN) WILSON 

Election Results Logo

Braxton Primary Election Result

County Results

Sheriff – Blake Underwood (F), “KelKel” Kellen Tropeck (N)
County Clerk – Vacant (F), Vacant (N)
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and “Chill” Chris Hill (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Kyle Newmeyer (F), Vacant (N)

County Commission (3) – Vacant (F) Vacant (F) and Vacant (F), Jackson R. Igo (N)
House of Delegates – Brent Moore (F), Luke Utt (F)  Clayton Baldwin (F), Cabell Bolyard (F), and Abiel Gallagher (F), Joshua Waugh (N)
State Senate (2) – Owen Henline (F), Chris Gooding (N) and Jarryd Powell (N)

City Results

Mayor – Aaron “Broad H20” Broadwater (F) and Norman “Stormin Norman” Lee (N)
City Council (3) – Brent Moore (F), Clayton Baldwin (F) and Owen Henline (F) “Chill” Chris Hill (N), Chris Gooding (N), Jarryd Powell (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – William “Rick” Lemaster III, David Levi Stoller, Arliff Murphy
Circuit Judge – Norman
Magistrate – Graham Loftstead

Election Results Logo

Randolph Primary Election Result

County Results

Sheriff – Azim “The Dream”  (F), Jalen “J-Mars” Marshall (N)
County Clerk – Tyler Rasier (F), Vacant (N)
Prosecuting Attorney – Nigel “The Great” McClintock (F) and Vacant (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Adam Starcovic (N)

County Commission (3) – Vacant (F), Vacant (F) and Vacant (F), Corey Phillips (N)
House of Delegates – Josh Holstein (F), Brandon Evans (F) John Craig  (F), and Chris Defrank “Rocketman” (F), William “Billy” Arnett (N), Connor Wickline (N), and Josh “By Gosh” Lilly (N)
State Senate (2) -Jacob McPhail (F), Nicolas Morel (F) “Your Boi” Leroy (N), and Dakotah King (N)

City Results

Mayor – Jacob McPhail “The Randolph Hammer” (F) and Josh “By Gosh” Lilly (N)
City Council (3) – Jered Lanham (F), Michael DiBacco “Democracy” (F) “Your Boi” Leroy (N), Garet L.  Hostuttler (N), and Connor Wickline (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Alexander (Lex) Shaffer , Justus Pentony
Circuit Judge – Vacant
Magistrate – Jacob “Yank” Yancosek

Election Results Logo

Panhandle Primary Election Result

County Results

Sheriff – Caden Lucas (F), Weston Huggins (N)
County Clerk – Tyler Hill (F)
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and Jackson Chaney (N)
Circuit Clerk – Mountain Jackson Harper (F) and Vacant (N)
Assessor – Kyle Waters “Beefy” (N)

County Commission (3) – Anthony Abrahamian (F), Jeremy Hardman (F) and Chance Winter (N)
House of Delegates – Jeremy Isaiah Meade (F), Easton Perry (F),  Braden Poling (F), Ethen Wilson (F), Malachi K. Woods (F), Jacob “Chops” Pennell (F), Jayson Ratliff (N), Jacob “Big Red” Tallamy (N), and Gavin McGrow (N)
State Senate (2) -Jack White (F), “Big” Adam Cox (N) and Maceon Wheeler (N)

City Results

Mayor – Kiyan Pepper Barlett (F)and Zander “The guy with messed up name” Kjar (N)
City Council (3) – Anthony Abrahamian (F), Braden Poling (F), David Carter (F), “Big” Adam Cox (N), Mace Wheeler (N), and Ty Flynn (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Kiyan Pepper Bartlett, Joshua “Cazy” Caswell, Thomas “The saint” Sears
Circuit Judge – Joseph Wilkins
Magistrate – Blaize

Election Results Logo

Monroe Primary Election Result

County Results

Sheriff -“Tricky” Ricky Osborne (F), and Otice Carder (N)
County Clerk – Brandon (Crimson Dynamite) Swick (F)
Prosecuting Attorney – Steven “Gums” Adamik (F) and Vacant
Circuit Clerk – Vacant and Vacant
Assessor – Nate Mountford (N)

County Commission (3) – Austin Splidil (F), Vacant and Vacant
House of Delegates – “Fin for the Win” Finnegan Hall (F), Cameron Adkins (N) and Kaden Statler (N)
State Senate (2) -Steve Lipovich (F), Aleksey Rasz (F) and “The Goat” Micheal Henriquez (N), and Cam Six (N)

City Results

Mayor – Vacant and Vacant
City Council (3) – Ryan Curtis Wrathford (F), Anthony Siler (N) and Vacant

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Austin Stricklin, Andrew Larser, Vacant
Circuit Judge – Adam Pack
Magistrate – Christopher Coleman

Election Results Logo

Marion Primary Election Result

County Results

Sheriff – Zakk Vargo (F), Michael Fannin (N)
County Clerk – Vacant
Prosecuting Attorney – Hunter Jackson (F) and Vacant
Circuit Clerk – Vacant
Assessor – Vacant

County Commission (3) – Kenney “KP” Powell (F), Vacant and Vacant
House of Delegates – Cole Anderson (F), Chance Jewell (F), Layne “Train” Daniel (F), and Austin L Balker (N)
State Senate (2) -David “Bonefish” Snider (F), Johnathon “The Great” Gharib (F) and Alex “Pianoman” Staub (N)

City Results

Mayor – Johnathon “The Great” Gharib (P)and Patrick “Henry” Tilley (N)
City Council (3) – Issac Lewis (F), Bailey Lucas (N) and Conor Garvey (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Jacob Peckens, Alex Oates, Austin Macek
Circuit Judge – Patrick Henry “Hank” Tilley
Magistrate – Thad Fullen

Election Results Logo

2017 ALMBS General Election Results

VOTES PERCENT

PRECINCTS COUNTED (OF 1) . . . . . 1 100.00
BALLOTS CAST – TOTAL. . . . . . . 346

********** (GENERAL ELECTION) **********

GOVERNOR
ANGELO J. COCCHIARO

SECRETARY OF STATE
MATTEO CERASOLI

AUDITOR
JACK “STRYKE” STRYKER

TREASURER
ERIC CRUCIANI

COMMISSIONER OF AGRICULTURE
WAYMON McCOURT

 

ATTORNEY GENERAL
JACK FENCL

Election Results Logo

2017 ALMBS Gilmer/Calhoun General Election Results

County Results

Sheriff – Bailey Degarmo (F)
County Clerk
Prosecuting Attorney
Circuit Clerk
Assessor
County Commission (3) – Caleb Haney (N), Matt Hausafus (N), Owen Devine (N)
House of Delegates – Evan Cuomo (F), Austin Marcum (F), and Hayden Moran (F)
State Senate (2) – Ethan Gottlieb (F) and Justin Bibey (N)

City Results

Mayor
City Council (3) – Adam Bentz (F) and Owen Divine (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Stan Mattam
Circuit Judge – Andrew Cook
Magistrate – Dallas King

 

The American Legion Mountaineer Boys State has been cancelled for 2021. Formal notifications are being provided to all WV Public and Private Schools, WV American Legion Posts, Sponsors, and Volunteers. More information will be provided in the coming days. -Updated 3/22/2021