Election Results Logo

2017 ALMBS Braxton General Election Results

County Results

Sheriff – Preston Capos (F)
County Clerk – Joseph Backus (F)
Prosecuting Attorney – Dylan McCullough (F)
Circuit Clerk – Hazen Powell (N)
Assessor – Talan Schoonover (F)
County Commission (3) – Brice Ferrell (F), Alex Nelson (N), and Noah Cremeans (N)
House of Delegates – Alex Puskarich (F), Noah Underwood (N), Aaron Kumar (N), Noah Zachwieja (N)
State Senate (2) – Nathan Nichols (F), and Connor Walton (N)

City Results

Mayor – James Inman (F)
City Council (3) – Antonio Spatafor (F), Jimmy McReynods (F), Christopher Williams (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Dalton Kendig, Brice Ferell
Circuit Judge – Dylan McCullough
Magistrate – Dominic Pinion

Election Results Logo

2016 ALMBS Panhandle General Election Results

County Results

Sheriff – Cole Price
County Clerk – Christopher Bashman
Prosecuting Attorney – Owen Minor
Circuit Clerk – Tyson Micciche
Assessor – Josh Dalton
County Commission (3) – Aaron Hudosn, Joseph Hayes, and Tyler Mehr
House of Delegates – Benjamin Chenoweth, Austin Christian, James Lyons, Ian Rose, Zachary Flanigan, Ty Logston, Steve Nutter, and Liam Mullins
State Senate (2) – Jeb Brady and Braden Comer

City Results

Mayor – Nicholas Tarley
City Council (3) – Dominick McDonald, Zach Halterman, Brett Knighton

 

Election Results Logo

2016 General State Election Results

GOVERNOR
(Vote For Not More Than ) 1
NIALL (A HARD NAME TO FORGET) DIEH (FED) 225 56.68

SECRETARY OF STATE
(Vote For Not More Than ) 1
CAMDEN (CAM) WHITE (FED) . . . . . 226 56.78

AUDITOR
(Vote For Not More Than ) 1
(MOUNTAIN DEW) DEWEY CALHOUN BROWN (FED) 204 51.26

TREASURER
(Vote For Not More Than ) 1
ANDREW (SLUSS BUS) SLUSSER (FED). . . 268 67.34

COMMISSIONER OF AGRICULTURE
(Vote For Not More Than ) 1
HADEN MILLER (NAT) . . . . . . . .232 58.29

ATTORNEY GENERAL
(Vote For Not More Than ) 1
JACOB ((BAG) PIPE IT UP!) EARLE (FED) . 206 51.76

Election Results Logo

2016 ALMBS Marion General Election Results

County Results

Sheriff – Jace Edwards (F)
County Clerk – George McPhail (N)
Prosecuting Attorney – James Floyd (N)
Circuit Clerk – Philip Carson (N)
Assessor – Adam Craig (N)
County Commission (3) – Bridon Strahin (F), Nicholas Miller (N), and Gavin Grymes (N)
House of Delegates – Kyle Riggleman (F), Jacob Humberson (F), Gabe McGinnis (N), Jacob Harper (N), Bradley Bommarito (N), and Andrew Lewis (N)
State Senate (2) – Clay Hinchman (F) and Michael Oliverio III (N)

City Results

Mayor – Philip Carson (N)
City Council (3) – Jacob Price (F), Garrett King (N), and George McPhail (N)

 

Election Results Logo

2016 ALMBS Harrison / Upshur Election Results

County Results

Sheriff – David “FLEA” Murphy
County Clerk – Daniel Flowers
Prosecuting Attorney – Zachary Hyre
Circuit Clerk – Shawn Ganthopl
Assessor – Joshua Jones
County Commission – Jonathan Petty, Jackson Vance, and Jentry “The Truth” Shults
State Senate (2) – Will “The till” Collier
County Commission –> Logan Wagner, Jacob Stanislawezyk, Jonathan Stodola, Aaron Banks, Austin Wilson, Alex A. Attenbury

City Results

Mayor – Jarrett Hott
City Council (3) – Samuel Boeyard’ Cole Price

Read more
Election Results Logo

2016 ALMBS Gilmer/Calhoun General Election Results

County Results

Sheriff – Ben Parrucci
County Clerk – Logan Hosaflook (N)
Prosecuting Attorney – Joseph Touma
Circuit Clerk – Kyle Barizo
Assessor – Bryce Sine
County Commission (3) – Joshua Yancosek, Alexander Thomas Love, and Nichols Calvert
House of Delegates – Ozan Ozbeker, Austin Composky, Ian McKee, Marques McHaffie, and Sidney George
State Senate (2) – Conner Fields and Ryan Ferrell

City Results

Mayor – Logan Hossflook (N)
City Council (3) – Hunter Gregger (N), Robert Simpkins (F), and Joseph Powell (N)

 

Election Results Logo

2016 ALMBS Lewis Election Results

County Results

Sheriff – Curtis Davis
County Clerk – Zachary Dobson
Prosecuting Attorney
Circuit Clerk – Sy Darquenne
Assessor – Evan Haley
County Commission (3) – Sam Dove, Ryan Richards, Aaron Carr
House of Delegates – Camden Cutlip, Evan Allen, James Hunley, Ryan McCord, Jaret Mulloly
State Senate (2) – Bryce Alexander, Sebastien Morel

City Results

Mayor – Sam Dove
City Council (3) – Austin Cain, Michael “Alex” Buchanan, Sage Pauley

Election Results Logo

2016 ALMBS Braxton General Election Results

County Results

Sheriff – Logan Barnette (F)
County Clerk – Gage Jackson (F)
Prosecuting Attorney – Dewey Brown (F)
Circuit Clerk – John Fregonara (N)
Assessor – Chase Gillispie (N)
County Commission (3) – Seth Coleman (F), Jackson Myers (N), and Zach Hoskinson (N)
House of Delegates – Jack Dudich (F), Joe Folio (F), Daniel Devine (F), Ian Avis (N), and Brennan Amaral (N)
State Senate (2) – Zak Kimble (F) and Zach Richards (N)

City Results

Mayor – Zach Richards (F)
City Council (3) – Seth Coleman (F), Dewey Brown (F), and Ian Avis (N)

 

Election Results Logo

2016 ALMBS Monroe General Election Results

County Results

Sheriff – Dylan Heiney (F)
County Clerk – Jackson Carpenter (F)
Prosecuting Attorney – John Campitell (F)
Circuit Clerk – Nathan Postle (F)
Assessor – Alex Odom (N)
County Commission (3) – Jacob Kirkendoll (F), Logan Cerullo (N), and Michael Miller (N)
House of Delegates – Nathaniel Fraizer (F), Cole Haley (F), Shade White (F), Corey Bunch (N), and Trey Shuff (N)
State Senate (2) – Nathaniel Wheeler (F) and Garrett Robertson (N)

City Results

Mayor – Quenton Burner (F)
City Council (3) – Trenton Pongsugree (F), Forrest Funkhouser (F), and Thomas Bobbitt (F)

 

Election Results Logo

2016 ALMBS Randolph General Election Results

County Results

Sheriff – John Daniel Harmon (F)
County Clerk – Karl Wolter (F)
Prosecuting Attorney – Talen Wagner (F)
Circuit Clerk – Dakota Norris (F)
Assessor – Jacob Husted (F)
County Commission (3) – Caleb Duncan (F), Austin Eisenhauer (F), and Ridge Dalrymple (F)
House of Delegates – Michael Niggemyer (F), Jacob White (F), Chris Yachini (F), Dustin Travis (N), Robert Talbott (N), and David Childers (N)
State Senate (2) – Chase Taylor (F) and Spencer Chisler (F)

City Results

Mayor – Phoenix Huron (F)
City Council (3) – Jordan Gump (F), Robert Franklin (N), and Andrew O’Callaghan (N)

 

Overview

Amazon Smile