Election Results Logo

2019 ALMBS Monroe General Result

County Results

Sheriff – Marquise Washington [N]
County Clerk – Alex Morris [N]
Prosecuting Attorney – Matthew Mrozek [F]
Circuit Clerk – Samuel McFerrin [F]
Assessor – Ty Haley [N]

County Commission (3) – Farris Fathallah [N], Bryson Satterfield [N], Robert Coleman [N]
House of Delegates – “Apollo” Creed Ammons [N], Salvatore Saulle [N]
State Senate (2) – “Mav” Maverik Thaxton [F], Carson Winkie [F]

City Results

Mayor – “Apollo” Creed Ammons [N]
City Council (3) – “Mav” Maverik Thaxton [F], Marquise Washington [N], “Farris Wheel” Fathallah [N]

Election Results Logo

2019 ALMBS Monroe Primary Result

County Results

Sheriff – Ben “Benny Stricks” Strickland (F), Alex Morris (N), Marquise Washington (N)
County Clerk
Prosecuting Attorney – Matthew Mrozek (F),
Circuit Clerk
Assessor – Ty Haley (N)

County Commission (3) – “Farriswheel” Fathallah (N), Bryson Satterfield (N)
House of Delegates – “Apollo” Creed Ammons (F), William Chapman (N), Salvatore Saulle (N)
State Senate (2) – Matthew Kolb (F), Ben “Benny Stricks” Strickland (F), Carson Winkie (F)

City Results

Mayor – “Apollo” Creed Ammons (F), Samuel McFerrin (F), Ben “Benny Stricks” Strickland (F)
City Council (3) – “Max” Maverick Thaxton (F), Jacob Shuttleworth (F), Marquise Washington (N), “Farriswheel” Fathallah (N), Samuel Krason

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Jacob Shuttleworth
Circuit Judge – “Dear” Calvin Dear
Magistrate

General Logo

2018 Monroe General Election Results

County Results

Sheriff – Otice Carder (N)
County Clerk – Brandon (Crimson Dynamite) Swick (F)
Prosecuting Attorney – Zachary Cline (N)
Circuit Clerk – Scott Gaines (F)
Assessor – Nate Mountford (N)

County Commission (3) – Austin Splidil (F), Brady Nathaniel (N), and Steve Lipovich (N)
House of Delegates – “Fin for the Win” Finnegan Hall (F) Chrisstopher Kiess (F), Cameron Adkins (N) and Kaden Statler (N)
State Senate (2) – Aleksey Rasz (F) and “The Goat” Micheal Henriquez (N),

City Results

Mayor – Camden Six
City Council (3) – Ryan Curtis Wrathford (F), Anthony Siler (N) and Steven Admik (N)

Election Results Logo

Monroe Primary Election Result

County Results

Sheriff -“Tricky” Ricky Osborne (F), and Otice Carder (N)
County Clerk – Brandon (Crimson Dynamite) Swick (F)
Prosecuting Attorney – Steven “Gums” Adamik (F) and Vacant
Circuit Clerk – Vacant and Vacant
Assessor – Nate Mountford (N)

County Commission (3) – Austin Splidil (F), Vacant and Vacant
House of Delegates – “Fin for the Win” Finnegan Hall (F), Cameron Adkins (N) and Kaden Statler (N)
State Senate (2) -Steve Lipovich (F), Aleksey Rasz (F) and “The Goat” Micheal Henriquez (N), and Cam Six (N)

City Results

Mayor – Vacant and Vacant
City Council (3) – Ryan Curtis Wrathford (F), Anthony Siler (N) and Vacant

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Austin Stricklin, Andrew Larser, Vacant
Circuit Judge – Adam Pack
Magistrate – Christopher Coleman

Election Results Logo

2017 ALMBS Monroe General Election Results

County Results

Sheriff – Justin Hall (N)
County Clerk – Jerry White (F)
Prosecuting Attorney – Justin Webber (F)
Circuit Clerk – Ryan Gross (N)
Assessor – Chris Neil (F)
County Commission (3) – Jacob Bedekovich (F), Ethan Stewart (F), and Girovanni Lenhart (F)
House of Delegates – Jordan Brown (F), Blake Anderson (N), Joseph Tpardo (N), Jerry Lacy (N)
State Senate (2) – Phillip Ketchum (N), Noah Shears (N)

City Results

Mayor – Noah Toomey (N)
City Council (3) – Cooper Hineman (F), Benjamin Harman (N), and Broderick Lantz (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Blake Anderson, Jerry Lacy, Paul Workman
Circuit Judge – Chris Neil
Magistrate

Election Results Logo

2017 ALMBS Monroe Primary Election Results

County Results

Sheriff – Kaleb Groves (F) and Justin Hall (N)
County Clerk
Prosecuting Attorney – Justin Webber (F) and Kaleb Rea (N)
Circuit Clerk – Ryan Gross (N)
Assessor – Chris Neil (F)
County Commission (3) – Jacob Bedekovich (F), Ethan Stewart (F), Girovanni Lenhart (F), Benjamin Harman (N), and Phillip Ketchum (N)
House of Delegates – Jordan Brown (F), Blake Anderson (N), Joseph Tpardo (N), Anthony Pzazek (N), Jerry Lacy (N)
State Senate (2) – Evan Zorik (F), Phillip Ketchum (N), Noah Shears (N)

City Results

Mayor – Jacob Bedekovich (F), Noah Toomey (N)
City Council (3) – Ethan Stewart (F), Cooper Hineman (F), Kaleb Grovee (F), Phillip Ketchum (N), Benjamin Harman (N), and Broderick Lantz (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Blake Anderson, Jerry Lacy, Paul Workman
Circuit Judge – Chris Neil
Magistrate

Election Results Logo

2016 ALMBS Monroe General Election Results

County Results

Sheriff – Dylan Heiney (F)
County Clerk – Jackson Carpenter (F)
Prosecuting Attorney – John Campitell (F)
Circuit Clerk – Nathan Postle (F)
Assessor – Alex Odom (N)
County Commission (3) – Jacob Kirkendoll (F), Logan Cerullo (N), and Michael Miller (N)
House of Delegates – Nathaniel Fraizer (F), Cole Haley (F), Shade White (F), Corey Bunch (N), and Trey Shuff (N)
State Senate (2) – Nathaniel Wheeler (F) and Garrett Robertson (N)

City Results

Mayor – Quenton Burner (F)
City Council (3) – Trenton Pongsugree (F), Forrest Funkhouser (F), and Thomas Bobbitt (F)

 

Election Results Logo

2016 ALMBS Monroe Primary Election Results

County Results

Sheriff – Dylan “Heiney” (F) and Harmon Lanager (N)
County Clerk – Jackson Carpenter (F)
Prosecuting Attorney – John Campitell (F) and Sean Doyle (N)
Circuit Clerk – Nathan Postle (F)
Assessor – Matthew Boothe (F) and Alex Odom (N)
County Commission (3) – Alex Chandler (F), Jacob Kirkendoll (F), Logan Cerullo (N), and Michael “The Pillar” Miller (N)
House of Delegates – Nathaniel Frazier (F), Cole Haley (F), Shade White (F), Corey Bunch (N), Trey Shuff (N), Dakotah Pruner (N)
State Senate (2) – Michael Roder (F), Nathaniel Wheeler (F), and Garrett Roberston (N)

City Results

Mayor – Micahel “The Pillor” Miller (F) and Quenton “Feel the Burn” Burner” (N)
City Council (3) – Corey Bunch (F), Alex Odom (F), Lincoln Opyoke (F), Trenton Pongsugree (N), Forrest Funkhuser (N), and Thomas Bobbitt (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Forrest Funkhuser and Dakotah Pruner
Circuit Judge – Lincoln Opyoke
Magistrate – Dylan Heiney

Election Results Logo

2015 ALMBS Monroe General Election Results

Monroe General Election Results
Federalist County Results Nationalist
Brenden Steele Sheriff
Zachary Linn County Clerk
Charles Suffridge Prosecuting Attorney
Circuit Clerk Lucas Holstine
AK Snyder Assessor
State Senate Leland Henderson
Tyler Keller
Jared Kerns House of Delegates Cole Harlan
David Yosuico Cole Clutter
Steven Swiger County Commission Ethan Whitlock
Collin Fisher
Federalist City Results Nationalist
Mayor Cody Nypan
City Council Jeremy Mills
Andrew Henderson
Justin Anselene
Election Results Logo

2015 ALMBS Monroe Primary Election Results

Monroe Primary Election Results
Federalist County Results Nationalist
 Brenden Steele Sheriff Jeremy Mills
 Zachary Linn County Clerk
 Charles Suffridge Prosecuting Attorney
Circuit Clerk  Lucas Holstine
 AK Snyder Assessor
Adam Robertson State Senate  Leland Henderson
 Tyler Keller Josh Tenney
 Jared Kerns House of Delegates Cole Harlan
David Yosuico Cole Clutter
County Commission
Federalist City Results Nationalist
Mayor Cody Nypan
City Council Jeremy Mills
Andrew Henderson
Justin Anselene
Board of Education
Ben Wilson
Noah Redmond
David Claypool
Circuit Judge
Jarrett Stengel
Magistrate
Logan Davis