General Logo

2019 ALMBS Broadcast Journalism Staff Announced

Producer

Elijah Smith

Video Editors

Jonathan Golden
Khori Miles
Antony Dong

Reporters / Camera / Anchors

Jake Comer
Benjamin George
Brian Henderson
Andrew Kuntz
Davis Porterfield
Isaac Stankus

 

Election Results Logo

2019 ALMBS Marion Primary Result

County Results

Sheriff – Chase Staggers [N]
County Clerk – Kale Jarvis [N]
Prosecuting Attorney – Joseph “Mulletman” Dingeldein [F]
Circuit Clerk
Assessor – Zack “Slie Guy” Slie [N]

County Commission (3) – Zachary Blankenship [N]
House of Delegates – Jacob “Justice” Freeze [F], William Tobin [F], Lane Cutright [F], Reis Snider [N], Benjamin “Franklin” Mossburg [N]
State Senate (2) – Nicholas Young [F], “Freaky” Franklin Washenitz [F] Austin Smay [N]

City Results

Mayor – Nicholas Young [F], Garrett Davis [N]
City Council (3) – Jacob “Justice” Freeze [F], Lane “The Legend” Cutright [F] Reis Snider [N], Bryan “BG3” Gaugh [N], Austin Smay [N]

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Ian Pritt, Lane Cutright
Circuit Judge – Garrett Davis
Magistrate – Ethan Pond

Election Results Logo

2019 ALMBS Panhandle Primary Result

County Results

Sheriff – Nick Jenab [F], Julian Brady [N]
County Clerk – Michael-Paul Hare [F], Connor Saunders [N]
Prosecuting Attorney – Cy Akana [N]
Circuit Clerk – Austin Stanely [F]
Assessor – Thomas Williams [N]

County Commission (3) – Andwele Simpson [F], Nate Goldcamp [N], Kadin Maxey [N]
House of Delegates – Ethan DiPasquale [F], Noah Jarrell [F], Adam Marquart [F], Andrew Soul [F], Bryce Wooton [F], Evan Juniper [N], Levi Carrico [N]
State Senate (2) – Elijah Jones [F], Ethan Tyler [F], Chris Kenney [N]

City Results

Mayor – Elijah Jones [F]
City Council (3) – Michael-Paul Hare [F], Andrew Simpson [F], Bryce Wooten [F], Levi Carrico [N], Chris Kenney [N], Ethan Rawson [N]

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Kowsik Siva, Dallas Hardman
Circuit Judge – Clayton Fiest
Magistrate – Aidan Slusser

Election Results Logo

2019 ALMBS Lewis Primary Result

County Results

Sheriff – Kyner Bush [F], Logan “Red” Strusnensky [N]
County Clerk -Donovan Itobi [F], Hunter Daugherty [N]
Prosecuting Attorney – Bradly Gladden [F], Dylan Daily [N]
Circuit Clerk – Reid Painter [F], Roman Moore [N]
Assessor – Stephen Garvin [F], Sam Bostic [N]

County Commission (3) – Jacob Jarrell [F], Andrew Liu [F], Ryan Shoemaker [F], Hunter Daugherty [N], Sam Bostic [N], Roman Moore [N]
House of Delegates – Richard “Trey” Rogers [F], Garrett “No Fear” Napier [F], Jared Griffith [F], Roman Moore [N], Zack Anderson [N], John Johnson [N]
State Senate (2) – Glenn “Power Play” Whited [F], Caleb Holbert [F], Same Bostic [N], Thomas Minor [N]

City Results

Mayor – Garrett “No Fear” Napier [F], Thomas Minor [N]
City Council (3) – Caleb Holbert [F], Stephen Gervin [F], Donovan Itobi [F], Zak Anderson [N], Hunter Daugherty [N], Aaron Pander [N]

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Devanand Kuttan, Aaron Pander, Peyton Amrine
Circuit Judge – Michael Wahl
Magistrate – Thomas Minor

Election Results Logo

2019 ALMBS Randolph Primary Result

County Results

Sheriff – Jackson Biser [F], Manning Powell [N]
County Clerk – Elias Smith [N]
Prosecuting Attorney – Connor Mann [F], Ryan Lpngerbeam [N]
Circuit Clerk – Zakary Bland [F], Avery Baker [N]
Assessor – Eric LaFaber [F], James Sams [N]

County Commission (3) – Michael Davis [F], Andrew Stanley [F], Jacob Ferguson [N], Liam Purkey [N]
House of Delegates – Same “The Stallion” Crowder [F], Orion “The Hunter” Helmich [F], Geroge “chap” Kester [F], Michael Offutt [F], Ethan McDermott [F]
State Senate (2) – Cam “The Man For The People” Bennet [F], Nicholas Palmer [F], George Struthers [N], Jacob Comer [N]

City Results

Mayor – Jackson Biser [F], Josh Ferguson [N]
City Council (3) – Michael Offutt [F], Orion “The Hunter” Helmick [F], Andrew Stanley [F], Elias Smith [N], Jack Coleman [N], Andrew Brown [N]

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Ryan Longerbeam
Circuit Judge – Clayton “Night Haw” Meredith
Magistrate – Gary Chen

Election Results Logo

2019 ALMBS Statewide Primary Election Results

Federalist

Governor – Carson (Big Man) Winkie
Secretary of State – Carson (Reese Cup) Bates
Auditor – Luke (The Ocean Man) Ochsenbein
Treasurer – (Money) Mike Duong
Commissioner of Agriculture – Sam (The Stallion) Crowder
Attorney General – Joseph (Mulletman) Dingeldein and Devin (The Price Is Right) Price [runoff scheduled for morning]

Nationalist

Governor – Alessandro Cava
Secretary of State – Zack (Sly Guy) Slie
Auditor – Dylan (Martini) Martinez
Treasurer – Farris (Wheel) Fathallah
Commissioner of Agriculture – Garrett (The Carrot) Davis
Attorney General – Jake (From State Farm) Headley

Justice of the Supreme Court

Walker Combs
Adam (In The Court) Marquart
Billy William Tobin
Cam (The Man for the People) Bennett
Connor (The) Mann

Election Results Logo

2019 ALMBS Gilmer/Calhoun Primary Result

County Results

Sheriff
County Clerk – James Fetty (F), Logan Jackson (N)
Prosecuting Attorney – Wesley “Wes” Eskridge (N)
Circuit Clerk
Assessor – Austin Mitchell (N)

County Commission (3) – Clayon Cole (F)
House of Delegates – Luke “The Ocean Man” Ochsenbein (F), Daniel Maylan (N), Terry “Tmass” Massey (N), Zane “Big Dawg” Cogar (N)
State Senate (2) – George “of the Jungle” Urling (N), Zach LeMaire (N)

City Results

Mayor – Clayon Cole (F), Zachary “The man” Barrickman (N)
City Council (3) – Brogan “Bro-tee” Moran (F), Luke “The Ocean Man” Ochsenbein, Ethan “Finer” Wimer (N), Zane “Big Dawg” Cogar (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Landen Fulton
Circuit Judge – Garrison “Garbear” Phillips
Magistrate – Levi “Why Not?” Carney

Election Results Logo

2019 ALMBS Webster/Barbour Primary Result

County Results

Sheriff – Antonio Luketic (F), Daneil Owens (N)
County Clerk
Prosecuting Attorney
Circuit Clerk – Nikolas Runion (F), Bryce Wamsley (N)
Assessor – Nick “Turzi” Turziano (F)

County Commission (3) – Ethan Mehr (F), Andrew Karnes (N)
House of Delegates – Samuel Vance (F), Carson Reese “Cup” Bates (F), Ethan Thomas (F), Ryan D. Parsons (N), Nate Neville (N)
State Senate (2) – Brendan Smith (F), Anthony Taylor (F), “Not Bizarre” Nazar Abbas (N), Dylan Iaquinta (N)

City Results

Mayor – Antonio Luketic (F), Ryan D. Parsons (N)
City Council (3) – Carson Reese “Cup” Bates (F), Isaac “Chesterfield” Robertson (F), Nathaniel “The Kidder” Kidder (F), Daniel Owens (N), Warner Gibson (N), Dylan Iaquinta (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Landen Stengel
Circuit Judge – Matt “Scotty” Ellis
Magistrate – Warner “The Guy” Gibson

Election Results Logo

2019 ALMBS Upshur/Harrison Primary Result

County Results

Sheriff – Richard Shryock (F), Ian Fleming (N)
County Clerk – Ghasemipour Yazdi Parsa (F), Gable Kolb (N)
Prosecuting Attorney
Circuit Clerk
Assessor – Jamison Lewis (F)

County Commission (3) – Stephen Groves (F), Braedon Ayers (F), Dillon Kelly (N), Tyler Harrison (N)
House of Delegates – Joseph Durr (F), Samuel “Sam” Zeni (F)
State Senate (2) – Devin Price (F), CJ Miller (N), Kamden Dulaney (N)

City Results

Mayor – Luke “Can Count” Hope (F), Braedon Ayers (F), Andrew Ballard (F)
City Council (3) – Chris Burton (N), Kamden Dulaney (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Isaac Miller
Circuit Judge – Evan Miller
Magistrate – Anthony Colombo

Election Results Logo

2019 ALMBS Braxton Primary Result

County Results

Sheriff – Creed Neville (F), Andy Andrew Heike (N)
County Clerk – Bryson “Big Dog” Greenlief (F), Nathaniel Todd Bennett (N)
Prosecuting Attorney – Shawn “Hothead” Jones (F)
Circuit Clerk – Preson Peck (F)
Assessor – “You” Noah “Who To Vote For” Stacy (F)

County Commission (3)
House of Delegates – Trey “Treyway” Jones (F), James T. Stokley (F), Benjamin Altizes (F), Alessandro Cava (N), Griffin Sibole (N)
State Senate (2) – Isaac Smith (F), Aidan Koon (F), Ryan Webster (N)

City Results

Mayor – Preston Peck (F), Ryan Webster (N)
City Council (3) – Trey “Treyway” Jones (F), Matthew Kenney (F), “You” Noah “Who To Vote For” Stacy (F), Griffin Sibole (N), “Bow” Hunter Bays (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Grayson Tuller
Circuit Judge – Matthew Kenney
Magistrate – Drake Loss

The American Legion Mountaineer Boys State has been cancelled for 2021. Formal notifications are being provided to all WV Public and Private Schools, WV American Legion Posts, Sponsors, and Volunteers. More information will be provided in the coming days. -Updated 3/22/2021