Election Results Logo

Calhoun Primary Election Result

County Results

Sheriff – Corey “Corey Dale” Fluharty (F)
County Clerk – Vacant
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and Tommy Markland (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Vacant (F&N)

County Commission (3) – Ryan Blake (F), Vacant  and Vacant (P)
House of Delegates – Jerry Dolan (F), Kason Westfall (N), Evan “Big EV” Garrett (N), Jakob Gardill (N), Jacob Paugh (N), and Zach Hill (N)
State Senate (2) -Issac Wilfong (F), Chris “ChrisCrossed” Thomas (F), Cole Crumm (N), Mason Shockley (N)

City Results

Mayor – Corey “Corey Dale” Fluharty (F) and Karl Scheib (N)
City Council (3) – Mark Horn (F), Alexander Schriner (F), Mason Shockley (N), Joseph “Tyler” Catlett (N), Zach Hill (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Vacant, Vacant, Vacant
Circuit Judge – Joseph “Tyler” Catlett
Magistrate – Sean Smith

Election Results Logo

2018 ALMBS Primary Election Results

FEDERALIST

GOVERNOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

JACOB (CHOPS) PENNELL  .  .  .  .  .  .
40
21.62

SECRETARY OF STATE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ANDREW (THE TREE) LAKE .  .  .  .  .  .
35
19.02

AUDITOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

DAVE SAHIL .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
49
26.49

TREASURER

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

RANDOLPH (STAND OFF) WYATT III  .  .  .
27
14.59

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

(ROLLING) POLING .  .  .  .  .  .
53
28.65

ATTORNEY GENERAL

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

JOHN (GENERAL FRO) ALOI.  .  .  .
98
53.55

 

NATIONALIST

GOVERNOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

CONNOR WICKLINE  .  .  .  .  .  .  .  .
63
36.21

SECRETARY OF STATE

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ZACH HILL  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
37
21.26

AUDITOR

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

ADAM COX.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .
55
31.61

TREASURER

(VOTE FOR NOT MORE THAN )  1

NATHAN (THE MATHEMATICIAN) WILSON 

Election Results Logo

Braxton Primary Election Result

County Results

Sheriff – Blake Underwood (F), “KelKel” Kellen Tropeck (N)
County Clerk – Vacant (F), Vacant (N)
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and “Chill” Chris Hill (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Kyle Newmeyer (F), Vacant (N)

County Commission (3) – Vacant (F) Vacant (F) and Vacant (F), Jackson R. Igo (N)
House of Delegates – Brent Moore (F), Luke Utt (F)  Clayton Baldwin (F), Cabell Bolyard (F), and Abiel Gallagher (F), Joshua Waugh (N)
State Senate (2) – Owen Henline (F), Chris Gooding (N) and Jarryd Powell (N)

City Results

Mayor – Aaron “Broad H20” Broadwater (F) and Norman “Stormin Norman” Lee (N)
City Council (3) – Brent Moore (F), Clayton Baldwin (F) and Owen Henline (F) “Chill” Chris Hill (N), Chris Gooding (N), Jarryd Powell (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – William “Rick” Lemaster III, David Levi Stoller, Arliff Murphy
Circuit Judge – Norman
Magistrate – Graham Loftstead

Election Results Logo

Randolph Primary Election Result

County Results

Sheriff – Azim “The Dream”  (F), Jalen “J-Mars” Marshall (N)
County Clerk – Tyler Rasier (F), Vacant (N)
Prosecuting Attorney – Nigel “The Great” McClintock (F) and Vacant (N)
Circuit Clerk – Vacant (F) and Vacant (N)
Assessor – Adam Starcovic (N)

County Commission (3) – Vacant (F), Vacant (F) and Vacant (F), Corey Phillips (N)
House of Delegates – Josh Holstein (F), Brandon Evans (F) John Craig  (F), and Chris Defrank “Rocketman” (F), William “Billy” Arnett (N), Connor Wickline (N), and Josh “By Gosh” Lilly (N)
State Senate (2) -Jacob McPhail (F), Nicolas Morel (F) “Your Boi” Leroy (N), and Dakotah King (N)

City Results

Mayor – Jacob McPhail “The Randolph Hammer” (F) and Josh “By Gosh” Lilly (N)
City Council (3) – Jered Lanham (F), Michael DiBacco “Democracy” (F) “Your Boi” Leroy (N), Garet L.  Hostuttler (N), and Connor Wickline (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Alexander (Lex) Shaffer , Justus Pentony
Circuit Judge – Vacant
Magistrate – Jacob “Yank” Yancosek

Election Results Logo

Panhandle Primary Election Result

County Results

Sheriff – Caden Lucas (F), Weston Huggins (N)
County Clerk – Tyler Hill (F)
Prosecuting Attorney – Vacant (F) and Jackson Chaney (N)
Circuit Clerk – Mountain Jackson Harper (F) and Vacant (N)
Assessor – Kyle Waters “Beefy” (N)

County Commission (3) – Anthony Abrahamian (F), Jeremy Hardman (F) and Chance Winter (N)
House of Delegates – Jeremy Isaiah Meade (F), Easton Perry (F),  Braden Poling (F), Ethen Wilson (F), Malachi K. Woods (F), Jacob “Chops” Pennell (F), Jayson Ratliff (N), Jacob “Big Red” Tallamy (N), and Gavin McGrow (N)
State Senate (2) -Jack White (F), “Big” Adam Cox (N) and Maceon Wheeler (N)

City Results

Mayor – Kiyan Pepper Barlett (F)and Zander “The guy with messed up name” Kjar (N)
City Council (3) – Anthony Abrahamian (F), Braden Poling (F), David Carter (F), “Big” Adam Cox (N), Mace Wheeler (N), and Ty Flynn (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Kiyan Pepper Bartlett, Joshua “Cazy” Caswell, Thomas “The saint” Sears
Circuit Judge – Joseph Wilkins
Magistrate – Blaize

Election Results Logo

Monroe Primary Election Result

County Results

Sheriff -“Tricky” Ricky Osborne (F), and Otice Carder (N)
County Clerk – Brandon (Crimson Dynamite) Swick (F)
Prosecuting Attorney – Steven “Gums” Adamik (F) and Vacant
Circuit Clerk – Vacant and Vacant
Assessor – Nate Mountford (N)

County Commission (3) – Austin Splidil (F), Vacant and Vacant
House of Delegates – “Fin for the Win” Finnegan Hall (F), Cameron Adkins (N) and Kaden Statler (N)
State Senate (2) -Steve Lipovich (F), Aleksey Rasz (F) and “The Goat” Micheal Henriquez (N), and Cam Six (N)

City Results

Mayor – Vacant and Vacant
City Council (3) – Ryan Curtis Wrathford (F), Anthony Siler (N) and Vacant

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Austin Stricklin, Andrew Larser, Vacant
Circuit Judge – Adam Pack
Magistrate – Christopher Coleman

Election Results Logo

Marion Primary Election Result

County Results

Sheriff – Zakk Vargo (F), Michael Fannin (N)
County Clerk – Vacant
Prosecuting Attorney – Hunter Jackson (F) and Vacant
Circuit Clerk – Vacant
Assessor – Vacant

County Commission (3) – Kenney “KP” Powell (F), Vacant and Vacant
House of Delegates – Cole Anderson (F), Chance Jewell (F), Layne “Train” Daniel (F), and Austin L Balker (N)
State Senate (2) -David “Bonefish” Snider (F), Johnathon “The Great” Gharib (F) and Alex “Pianoman” Staub (N)

City Results

Mayor – Johnathon “The Great” Gharib (P)and Patrick “Henry” Tilley (N)
City Council (3) – Issac Lewis (F), Bailey Lucas (N) and Conor Garvey (N)

Non-Partisan Results

Board of Education (3) – Jacob Peckens, Alex Oates, Austin Macek
Circuit Judge – Patrick Henry “Hank” Tilley
Magistrate – Thad Fullen

Election Results Logo

2016 General State Election Results

GOVERNOR
(Vote For Not More Than ) 1
NIALL (A HARD NAME TO FORGET) DIEH (FED) 225 56.68

SECRETARY OF STATE
(Vote For Not More Than ) 1
CAMDEN (CAM) WHITE (FED) . . . . . 226 56.78

AUDITOR
(Vote For Not More Than ) 1
(MOUNTAIN DEW) DEWEY CALHOUN BROWN (FED) 204 51.26

TREASURER
(Vote For Not More Than ) 1
ANDREW (SLUSS BUS) SLUSSER (FED). . . 268 67.34

COMMISSIONER OF AGRICULTURE
(Vote For Not More Than ) 1
HADEN MILLER (NAT) . . . . . . . .232 58.29

ATTORNEY GENERAL
(Vote For Not More Than ) 1
JACOB ((BAG) PIPE IT UP!) EARLE (FED) . 206 51.76

Election Results Logo

2015 ALMBS Panhandle General Election Results

County Election Results

Sheriff – Kristopher Creel (N), County Clerk – Sterling Beane (F); Prosecuting Attorney – William Colbert (F); Circuit Clerk – Caleb Miller (N); Assessor – Aaron Buckley (N); State Senate – Cody Kelley (N), Austin Ansell (N); House of Delegates – Ryan Clutter (F), Chris Johnson (N), Roger McDiffitt (F), Luis Neer (N), Gatsby Rider (F), Justin Spurt (N), Sebastian Roderick (F), Ryan Clutter (N), Thaddeus Dillie (N); County Commission – Jacob Hedrick (F), Austin Ansell (N)

City Election Results

Mayor – Isaac Herron (F); City Council – David Schwartz (F), David Harris (N), Dalton Minger (F)

Non-Partisan Election Results

Board of Education – Zane Hummel, Nick Nestor, Brandon Toothman; Circuit Judge – Luke Hardy; Magistrate – Andrew Mommessin

Judge Gina Groh Gives the Oath of Office to ALMBS Elected Officials

Judge Gina Groh

Judge Gina Groh graduated from Shephard University where she participated on the debate team.  She then attended WVU law school.  Started with a major law firm in Baltimore MD and returned to Martinsburg where she worked for Steptoe and Johnson.

She was then appointed assistant prosecutor in Jefferson County, WV and was appointed to fill the Circuit Judge position for Berkeley, Jefferson and Morgan Counties under Governor Joe Manchin III.

She was then nominated by Senator Jay Rockefeller to President Barack Obama to serve on the US District Court for the Northern District of WV, focusing on the Eastern Panhandle.  She is the first US District Judge to be appointed to the Eastern Panhandle Region that was native to the area.

Judge Groh was confirmed by a vote of 95-2 by the US Senate in March 2012.